Dan spomina na holokavst

Na Gimnaziji Koper smo s predavanjem gospoda Borisa Hajdinjaka, direktorja Sinagoge Maribor, obeležili dan spomina na žrtve holokavsta.

Gospod Hajdinjak se je že drugo leto odzval na naše povabilo in dijakom 4. letnika zelo strokovno, a vendarle doživeto in živo, predstavil konkretne življenjske usode slovenskih žrtev holokavsta.

Predavanju je sledil ogled kratkega dokumentarnega filma madžarskega režiserja Lászla Nemesa z naslovom With a little patience.

Dijaki so v okviru te obeležitve s pomočjo mentorjev s predmetnih področij zgodovine, slovenščine in filozofije v šoli pripravili iztočnice za izdelke, v katere bodo prelili svoje vtise, znanje in razmišljanja.

V razmislek so učitelji svojim dijakom ponudili naslednje besede: Prav posamezniki so v razmerah, ko množice stopijo v politiko, najlažji plen totalitarizma, njegova »udarna pest« v pohodu na oblast, zato si moramo tudi danes neprestano zastavljati vprašanje, ali je posameznik brez prepričanja, ki postane v totalitarizmu brezpogojno poslušno orodje oblasti, sposoben prepoznati zlo in se mu upreti!

Najboljše izdelke bomo predstavili tudi na Kulturnem maratonu Gimnazije Koper in jih objavili v šolskem glasilu Maestral.

Avgust