Več kot le škatla

V torek, 28. 1. 2020, je pod okriljem Hiše eksperimentov na Gimnaziji Nova Gorica potekalo državno tekmovanje v odpiranju fizikalnih sefov, na katerem je sodelovala tudi naša šola. Gre za zahtevno, a hkrati bogato in zabavno tekmovanje, ki od tekmovalcev terja inovativnost, sistematičnost, timsko delo, vztrajnost, povezovanje znanja in veščin, pa tudi sposobnost komuniciranja s strokovnjaki. Sef je škatla dimenzij okoli 30 cm x 40 cm x 60 cm, v kateri je fizikalna uganka, ki ni računska, kot smo vajeni s klasičnih tekmovanj, temveč jo morajo vdiralci s primernimi ukrepi rešiti fizično – npr. ustvariti vodno lečo, s segrevanjem zmanjšati upor polprevodnika, zamašiti odprtino ... Dobre uganke ne moremo rešiti z ugibanjem, temveč le z uporabo fizikalnega znanja. Svoj sef z uganko ekipa dijakov zasnuje in ga med večmesečnimi pripravami tudi izdela, na tekmovanju pa se preizkusi še v vdiranju v sefe nasprotnih ekip. Ob koncu morajo člani ekipe pred komisijo pokazati še temeljito znanje fizike, povezano z njihovim sefom.

Projekta »fizikalni sef« se v Sloveniji loti le peščica šol, a rezultati kažejo, da te delo opravijo res vrhunsko! Vsako leto najboljši ekipi v Sloveniji odpotujeta na svetovno tekmovanje v Izrael (Safe Cracking Competition) in se od tam skoraj praviloma vrneta z odličji. Gimnazija Želimlje, letošnja zmagovalka na državnem tekmovanju, se je svetovnega prvenstva udeležila že štirikrat in tam dosegla tri zmage in eno drugo mesto.  Z odličji na svetovnem tekmovanju se lahko pohvali tudi na letošnjem državnem tekmovanju drugouvrščena Nova Gorica.  Letos se je na državno tekmovanje pripravljalo 11 ekip, od tega je 9 ekip uspelo uganko do tekmovanja tudi izdelati.

Koprska ekipa GKSA (Gimnazija Koper Space Agency) z doseženim 4. mestom na državnem tekmovanju dokazuje, da je bila kos zahtevni nalogi, ki na preizkušnjo postavlja ne le znanje fizike, iznajdljivost in spretnost pri vdiranju, temveč tudi sposobnost odzivanja na stresne okoliščine, sposobnost usklajenega delovanja, medsebojnega spoštovanja in podpore.

Posadki, ki jo sestavljajo Tobija Cencič, Živa Flego, Dominik Černe, Maj Repek in kapetan ekipe Jan Malej, iskreno čestitamo! Pri zasnovi uganke in pripravi so sodelovali še Martin Markežič, Kari Ožbot Koren in Maja Kodra.

April