Kulturni maraton 2020 - Stopi izven okvirov!

V petek, 7. 2. 2020, smo na Gimnaziji Koper obeležili slovenski kulturni praznik z že tradicionalnim Kulturnim maratonom. Dijaki so svoja znanja in veščine delili z udeleženci v številnih delavnicah, v katerih so stopali izven okvirov na različnih področjih kulture. Delavnice so si večinoma zamislili in izvedli dijaki sami, pri pripravi pa so jih usmerjali mentorji. Nekaj delavnic so oblikovali učitelji, željni stopiti izven okvirov učnega načrta. Pomemben del »maratona« je bila tudi kulturna prireditev, ki je potekala v dvorani sv. Frančiška Asiškega. Dijaki so jo pripravili skupaj s profesorico Adrijano Kocjančič.

Seveda smo tudi letos uspešno sodelovali z zunanjimi izvajalci delavnic. KŠOK je za naše dijake ponudil delavnico glasbene produkcije v izvedbi našega bivšega dijaka Roka Babiča in delavnico gledališke improvizacije, ki jo je pripravil Aljaž Novak, prav tako naš bivši dijak. Za izvedbo le-te je prostor ponudil CMK (Center mladih Koper).

V sodelovanju z zavodom Otok smo pripravili projekcijo dokumentarnega filma Sonita (Rokhsareh Ghaem Maghami, Nemčija/Švica/Iran, 2015). Mentorici zavoda Otok Varja Močnik in Ana Cerar sta pripravili kratko filmsko delavnico, posvečeno osnovam filmske govorice. Dijaki so se osupljivo izkazali, saj so posneli zanimive in predvsem izjemno izrazne posnetke, polne vsebine. Projekcijo filma in filmsko delavnico z mobilnimi napravami je omogočil zavod Otok v okviru projekta Filmski kot/Moving Cinema, podprtem s strani podprograma EU Ustvarjalna Evropa - MEDIA.

Inštitut za afriške študije v projektu GEGL (Global education goes local), ki v zadnjih dveh šolskih letih sodeluje z našo šolo, je pripravil delavnico o pop kulturi in družbenih okvirih. Dijaki so spoznavali okvire, stopali izven njih in jih premeščali ter se sprehajali med njimi s pomočjo treh videov sodobne pop kulture.

Zavod za izobraževanje M-Aleja Koper je ponudil delavnico »Robotski plesi«, kjer so dijaki spoznavali osnove robotike in programiranja preko Lego izobraževalnih orodij.

Klub MTG obala v sodelovanju z gimnazijskimi navdušenci je dijakom ponovno predstavil strateško igro s kartami Magic – The Gathering in jih naučil osnov igranja.

Obalne veganske aktivistke in aktivisti so dijakom predstavili alternativen način prehranjevanja in v diskusiji odpirali moralno-etična vprašanja, povezana z odločitvami o naši prehrani.

Vsi dijaki, učitelji in zunanji izvajalci so prispevali košček v barvitem mozaiku našega Kulturnega maratona. Za sodelovanje in trud se jim zahvaljujemo in jih vabimo na našo šolo tudi v bodoče.

Fotografije akrilnih slik so z delavnice z naslovom Skoči v čudoviti svet barv, ki je potekala pod mentorstvom profesorice Nevie Gak. Dijaki so ustvarili izvirne in zanimive akrilne slike.

April