Matematični dan
V sredo, 26. januarja 2022, smo za vse dijake 3. letnika uspešno izvedli matematični dan.
Kot že nekaj let zapored so na fakulteti FAMNIT za naše tretješolce pripravili predavanja o uporabi matematike. Dijaki so lahko izbirali med naslednjimi predavanji:
- Od najmanjših kvadratov do delovanja CT naprave
- Trije klasični starogrški problemi
- Teorija iger: strateško odločanje v teoriji in praksi
- Matematika v biologiji
- Šifre nekdaj in danes
- Paradoksi v verjetnosti – resnični ali navidezni?
Nekaj odzivov naših tretješolcev:
– S prvega predavanja sem si zapomnila, da matematiko resnično najdemo povsod v življenju, tudi v medicini, kjer človek najprej pomisli, da matematika nima povezave z delovanjem človekovega telesa. Vendar je pri delovanju CT-naprave jasno razvidno, da ni tako in da je matematika zelo pomembna. Na predavanju smo spoznali razna matematična orodja, ki so nam pomagala rešiti problem in pojasnila delovanje CT-naprave. Najbolj mi je bilo zanimivo to, da je matematika tako zelo prisotna in pomembna v medicini, saj brez nje ne bi bilo CT-naprave in še mnogo drugih naprav, ki se uporabljajo v medicini.
– Všeč mi je bilo, da je predavatelj na enostaven način razložil teorijo iger ter uporabnost le-te v realnosti. Zanimivo mi je bilo tudi, da smo lahko sodelovali in se preizkusili sami ter se tako več naučili.
– Celotno predavanje mi je bilo zanimivo, najbolj pa mi je v spominu ostala zgodba o Enigmi od njenega nastanka do njenega konca. O tem sem pred kratkim tudi slučajno gledala film.
– Nekaj, kar mi je najbolj ostalo v spominu, je bilo to, da je Gallileo napisal vse možne kombinacije številk na treh kockah, za kar je porabil 30 minut.
– Z enačbami lahko zapišemo in izračunamo potek epidemije.
– Najbolj mi je bilo zanimivo dejstvo, da se mi še dandanes učimo isto matematiko, kot so jo poznali stari Grki.