Dan Zemlje - skrb za Zemljo

alt

22. april, dan Zemlje, je tisti dan, ko se ji lahko še posebej poklonimo, se spomnimo, da smo le njen neznaten delček in da je njena ohranitev naša skupna prihodnost.

Zato vabimo vse dijake in njihove profesorje k soustvarjanju skupne prireditve, s katero bi skozi literarne, likovne, glasbene, dramske, plesne in druge prispevke obeležili pomembnost skrbi za Zemljo. Človeštvo, ki je del narave, nima prihodnosti, če ne bomo ohranili narave in naravnih virov.

Prispevke vseh vrst v slovenskem, italijanskem ali angleškem jeziku sprejemata do konca marca profesorici Dragica Samsa in Neda Kranjec.

Dan Zemlje – skrb za Zemljo

Vem, kako lahko preživimo.

Pot poznam.

Dežuje.

Gore, kanjoni in rastline

se dvigujejo.

Šli smo po tej poti,

z zgodbami merili razdalje

in ljubili svoje otroke.

Učili smo jih

ljubiti življenje.

Vedno znova in znova

smo si dopovedovali:

»Tako bomo preživeli.«

(Simon J. Ortiz, Pot preživetja)

Kultura naroda in posameznika se odraža v odnosih v najširšem smislu, tudi v odnosu do narave in načinu življenja. Od mladih nog se učimo predvsem od starejših, tistih, ki nam predstavljajo zgled in avtoriteto. Prva in zadnja, v kateri se človekova vzgoja prične in konča, je družina. Vmes pa se zvrstijo in prepletajo vse institucije od predšolske vzgoje do univerzitetnega študija.

Učimo se ljubiti življenje, učimo se ljubiti in spoštovati naravo, kot ji pritiče. Učimo se ji čuditi, jo ceniti, občudovati in spoštovati.

Zato vabimo vse dijake in njihove profesorje k soustvarjanju skupne prireditve, s katero bi skozi literarne, likovne, glasbene, dramske, plesne in druge prispevke obeležili pomembnost skrbi za Zemljo.

Oktober